Skip to content

Federal City Rd Rear

Trenton, NJ 08638

Other School

Last Sale Price
$293,660
Last Sale Date
Nov 19, 1999

Property Information

Block223
Lot74
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$16,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2008$690+8.1%
2007$638+4.2%
2006$612+1.3%
2005$604+5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$293,660
DeedBook 3784, Page 109