Skip to content

3 Clover Hill Cir

Trenton, NJ 08638

Built 1952

Owner
---
Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Apr 3, 2025

Property Information

Block223
Lot82
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,664
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,800
30%
Improvement Value:$164,300
70%
Total Assessment$236,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,286+6.4%
2024$8,729+5.4%
2023$8,285+1.4%
2022$8,167+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,664DeedBook 6587, Page 903Recorded4/7/2025

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1952