Skip to content

9 Clover Hill Ln

Trenton, NJ 08638

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 25, 2023

Property Information

Block223
Lot85
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,300
28%
Improvement Value:$184,100
72%
Total Assessment$257,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,124+6.4%
2024$9,516+5.4%
2023$9,032+1.4%
2022$8,903+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$307,000
DeedBook 5735, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1952