Skip to content

7 Glenmore Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jul 8, 2019

Property Information

Block226
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,938
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,500
31%
Improvement Value:$165,900
69%
Total Assessment$240,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,455+6.4%
2024$8,888+5.4%
2023$8,436+1.4%
2022$8,315+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,938DeedBook 6373, Page 1635Recorded7/15/2019

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 6156, Page 447

Property Built

Built

Year Built: 1950