Skip to content

3 Fran Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1920

Last Sale Price
$224,000
Last Sale Date
Nov 3, 2022

Property Information

Block226
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,918
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,300
41%
Improvement Value:$132,500
59%
Total Assessment$225,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,881+6.4%
2024$8,348+16.3%
2023$7,179+1.4%
2022$7,077+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$224,000
Sq Ft1,918DeedBook 6507, Page 268Recorded11/17/2022

Property Built

Built

Year Built: 1920