Skip to content

119 Upper Ferry Rd

Trenton, NJ 08628

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 20, 2017

Property Information

Block229.01
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,026
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,700
30%
Improvement Value:$177,900
70%
Total Assessment$252,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,935+6.4%
2024$9,339+5.4%
2023$8,864+1.4%
2022$8,737+2.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft2,014DeedBook 6261, Page 1208Recorded9/12/2016

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5093, Page 29

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4023, Page 195

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

Sale
$74,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1957