Skip to content

128 Upper Ferry RdTrenton, NJ 08628

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 22, 2016

Property Information

Block539
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,031
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,200
30%
Improvement Value:$199,100
70%
Total Assessment$285,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,221+6.4%
2024$10,548+5.4%
2023$10,011+1.4%
2022$9,869+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$4,500
DeedBook 2548, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1965