Skip to content

16 Bayberry RdTrenton, NJ 08618

Built 1958

Last Sale Price
$254,900
Last Sale Date
Feb 28, 2012

Property Information

Block229.03
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,558
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,700
35%
Improvement Value:$157,400
65%
Total Assessment$242,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,522+6.4%
2024$8,950+5.4%
2023$8,495+1.4%
2022$8,374+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$254,900
DeedBook 6144, Page 131

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 4259, Page 149

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 3148, Page 232

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1958