Skip to content

37 Fran Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1965

Last Sale Price
$266,000
Last Sale Date
Aug 27, 2013

Property Information

Block547
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,542
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,400
38%
Improvement Value:$152,400
62%
Total Assessment$245,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,667+6.4%
2024$9,087+5.4%
2023$8,625+1.4%
2022$8,502+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$266,000

From:

To:

Sq Ft1,542DeedBook 6178, Page 1541Recorded9/16/2013

Property Sale

Sale
$180,500
DeedBook 2940, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1965