Skip to content

53 Bayberry Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1960

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 27, 2019

Property Information

Block229.07
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,474
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
29%
Improvement Value:$202,100
71%
Total Assessment$284,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,193+6.4%
2024$10,522+5.4%
2023$9,987+1.4%
2022$9,844+19.2%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,474DeedBook 6379, Page 1659Recorded9/3/2019

Property Sale

Sale
$229,900

From:

To:

Sq Ft1,530DeedBook 6199, Page 1189Recorded8/11/2014

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5355, Page 130

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960