Skip to content

42 Theresa St

Trenton, NJ 08618

Built 1965

Last Sale Price
$259,900
Last Sale Date
Jan 5, 2007

Property Information

Block247
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,486
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,200
28%
Improvement Value:$142,000
72%
Total Assessment$196,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,717+6.4%
2024$7,254+5.4%
2023$6,885+2.6%
2022$6,707+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$259,900
DeedBook 5551, Page 167

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 2954, Page 46

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 2660, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1965