Skip to content

45 Bayberry Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1960

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Apr 16, 2019

Property Information

Block229.07
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description1SF 1AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,496
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,800
31%
Improvement Value:$179,900
69%
Total Assessment$261,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,293+6.4%
2024$9,675+5.4%
2023$9,183+1.4%
2022$9,052+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,496DeedBook 6364, Page 1928Recorded4/24/2019

Property Built

Built

Year Built: 1960