Skip to content

2130 Pennington Rd

Trenton, NJ 08638

Built 1950

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jan 23, 2004

Property Information

Block223.05
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,479
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,600
35%
Improvement Value:$138,000
65%
Total Assessment$213,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,401+6.4%
2024$7,897+5.4%
2023$7,495+1.4%
2022$7,388+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 4677, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1950