Skip to content

50 Bayberry Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1964

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jul 2, 1987

Property Information

Block229.08
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,201
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
31%
Improvement Value:$193,500
69%
Total Assessment$279,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,973+6.4%
2024$10,315+5.4%
2023$9,790+1.4%
2022$9,651+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1964