Skip to content

2051 Pennington RdTrenton, NJ 08618

Built 1810

Last Sale Price
$129,000
Last Sale Date
Dec 7, 1993

Property Information

Block229.08
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,768
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,200
34%
Improvement Value:$146,300
66%
Total Assessment$220,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,672+6.4%
2024$8,152+5.4%
2023$7,737+1.4%
2022$7,627+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 2758, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1810