Skip to content

1304 Lower Ferry Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1925

Last Sale Date
May 25, 2065

Property Information

Block229.10
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,716
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,200
33%
Improvement Value:$116,600
67%
Total Assessment$172,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,546+6.6%
2024$6,138+1.2%
2023$6,064+1.4%
2022$5,977+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1733, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1925