Skip to content

27 Carlton Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1928

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Feb 15, 2002

Property Information

Block232
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,668
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,600
26%
Improvement Value:$158,300
74%
Total Assessment$213,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,413+6.4%
2024$7,908+5.4%
2023$7,506+1.4%
2022$7,399+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4235, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1928