Skip to content

42 Van Duyn DrTrenton, NJ 08618

Built 1923

Last Sale Price
$249,745
Last Sale Date
Oct 30, 2009

Property Information

Block229.11
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage878
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,300
36%
Improvement Value:$103,600
64%
Total Assessment$161,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,368+6.4%
2024$5,985+5.4%
2023$5,681+1.4%
2022$5,600+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$249,745
DeedBook 6031, Page 100

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4544, Page 153

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 3952, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1923