Skip to content

28 Van Duyn Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 15, 2019

Property Information

Block231
Lot41
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,512
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,500
34%
Improvement Value:$110,500
66%
Total Assessment$167,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,568+6.4%
2024$6,174+5.4%
2023$5,860+1.4%
2022$5,777+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$143,500

From:

To:

Sq Ft1,036DeedBook 6219, Page 1549Recorded6/2/2015

Property Sale

Sale
$181,000
DeedBook 6123, Page 235

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 3934, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1927