Skip to content

22 Van Duyn Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1940

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Oct 16, 2015

Property Information

Block231
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage962
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,500
35%
Improvement Value:$104,900
65%
Total Assessment$161,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,348+6.4%
2024$5,967+5.4%
2023$5,664+1.4%
2022$5,583+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft962DeedBook 6232, Page 1404Recorded11/4/2015

Property Sale

Sale
$115,900
DeedBook 4170, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1940