Skip to content

77 Carlton Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1926

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Mar 21, 2017

Property Information

Block233
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2UG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,392
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,200
29%
Improvement Value:$135,500
71%
Total Assessment$189,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,461+6.4%
2024$7,013+5.4%
2023$6,657+1.4%
2022$6,562+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,392DeedBook 6280, Page 882Recorded3/28/2017

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4465, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1926