Skip to content

73 Carlton AveTrenton, NJ 08628

Built 1925

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Aug 12, 2024

Property Information

Block233
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,536
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,200
21%
Improvement Value:$198,100
79%
Total Assessment$252,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,923+6.4%
2024$9,328+31.4%
2023$7,099+1.4%
2022$6,998+2.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,536DeedBook 6569, Page 1893Recorded9/30/2024

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,536DeedBook 6511, Page 476Recorded1/5/2023

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 6511, Page 476

Property Sale

Sale
$183,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 6285, Page 943Recorded5/16/2017

Property Built

Built

Year Built: 1925