Skip to content

407 Sutherland Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1938

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Oct 31, 1990

Property Information

Block234.01
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,082
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
36%
Improvement Value:$107,200
64%
Total Assessment$168,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,615+6.4%
2024$6,218+5.4%
2023$5,902+1.4%
2022$5,818+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 2546, Page 625

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1938