Skip to content

186 Upland Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1945

Last Sale Price
$107,500
Last Sale Date
Nov 14, 2015

Property Information

Block180
Lot252
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,080
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
34%
Improvement Value:$105,200
66%
Total Assessment$159,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,261+6.4%
2024$5,886+5.4%
2023$5,586+1.4%
2022$5,507+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$107,500

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 6236, Page 1830Recorded12/22/2015

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 5001, Page 27

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 4308, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1945