Skip to content

604 Maple Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$87,000
Last Sale Date
Sep 1, 1997

Property Information

Block234.01
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,110
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,500
40%
Improvement Value:$101,000
60%
Total Assessment$167,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,588+6.4%
2024$6,192+5.4%
2023$5,878+1.4%
2022$5,794+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 3253, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1950