Skip to content

9 Pennwood Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1947

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Oct 18, 1999

Property Information

Block461
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,125
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
38%
Improvement Value:$88,000
62%
Total Assessment$142,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,585+6.4%
2024$5,250+5.4%
2023$4,983+1.4%
2022$4,912+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 3692, Page 290

Property Sale

Sale
$48,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1947