Skip to content

37 Pershing Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1953

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Aug 1, 2024

Property Information

Block234.01
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,536
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,200
29%
Improvement Value:$156,200
71%
Total Assessment$221,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,708+6.4%
2024$8,185+5.4%
2023$7,769+1.4%
2022$7,658+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft1,536DeedBook 6564, Page 1854Recorded8/12/2024

Property Built

Built

Year Built: 1953