Skip to content

11 Bradway AveTrenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$366,000
Last Sale Date
Jul 14, 2022

Property Information

Block451
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,568
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,900
30%
Improvement Value:$148,200
70%
Total Assessment$213,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,381+6.4%
2024$7,878+5.4%
2023$7,478+1.4%
2022$7,371+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$366,000
Sq Ft1,568DeedBook 6492, Page 1646Recorded7/19/2022

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook 6143, Page 923

Property Built

Built

Year Built: 1950