Skip to content

1875 N Olden Ave Ext

Trenton, NJ 08638

Built 1958
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 1999

Property Information

Block234.01
Lot41
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningBH
Sq Footage25,288
Acreage2.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$510,000
26%
Improvement Value:$1,427,000
74%
Total Assessment$1,937,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$76,182+6.4%
2024$71,611+5.4%
2023$67,969+1.4%
2022$67,001+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958