Skip to content

507 Sutherland Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$222,000
Last Sale Date
Nov 12, 2021

Property Information

Block234.02
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,083
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
28%
Improvement Value:$138,800
72%
Total Assessment$192,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,583+6.4%
2024$7,128+9.4%
2023$6,515+11.7%
2022$5,834+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$222,000
Sq Ft1,083DeedBook 6465, Page 1431Recorded11/30/2021

Property Built

Built

Year Built: 1950