Skip to content

517 Sutherland Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Apr 30, 2021

Property Information

Block234.02
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1SF 1AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,064
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
29%
Improvement Value:$132,000
71%
Total Assessment$185,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,276+6.4%
2024$6,839+5.4%
2023$6,492+15.3%
2022$5,631+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,064DeedBook 6443, Page 1017Recorded6/4/2021

Property Sale

Sale
$169,500

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 6213, Page 336Recorded2/26/2015

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5915, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1950