Skip to content

1531 Pennington Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1966
Commercial

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Jan 4, 2024

Property Information

Block234.02
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage10,349
Acreage1.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
29%
Improvement Value:$871,800
71%
Total Assessment$1,231,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$48,447+6.4%
2024$45,540+5.4%
2023$43,224+1.4%
2022$42,608+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000
Sq Ft10,349DeedBook 6546, Page 1915Recorded1/23/2024

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1966