Skip to content

43 Main Blvd

Trenton, NJ 08618

Built 1960

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Dec 12, 2012

Property Information

Block239
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description1.5SF 1UG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,134
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,100
29%
Improvement Value:$116,000
71%
Total Assessment$163,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,415+6.4%
2024$6,030+5.4%
2023$5,723+17.1%
2022$4,888+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 6161, Page 661

Property Sale

SaleMulti
$88,000
DeedBook 2998, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1960