Skip to content

36 Harding St

Trenton, NJ 08618

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 29, 1998

Property Information

Block239
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,055
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,400
36%
Improvement Value:$102,500
64%
Total Assessment$159,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,289+6.4%
2024$5,912+5.4%
2023$5,611+25.8%
2022$4,459+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956