Skip to content

50 Harding StTrenton, NJ 08618

Built 1970

Last Sale Date
Mar 26, 2024

Property Information

Block239
Lot50
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,545
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,100
25%
Improvement Value:$141,400
75%
Total Assessment$188,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,164+6.6%
2024$6,719+5.6%
2023$6,364+5.7%
2022$6,021+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970