Skip to content

Pennington & MainTrenton, NJ 08618

Vacant Land

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Nov 28, 2018

Property Information

Block240
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$121,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,759+6.4%
2024$4,473+5.4%
2023$4,246+1.4%
2022$4,185+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,100,000

From:

To:

DeedBook 6351, Page 545Recorded12/10/2018

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

SaleMulti
$525,000
DeedBook 3085, Page 343