Skip to content

33 Harding StTrenton, NJ 08618

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Oct 15, 2025

Property Information

Block241
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description1SB
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,110
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,300
26%
Improvement Value:$154,800
74%
Total Assessment$208,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,185+6.4%
2024$7,693+5.4%
2023$7,302+1.4%
2022$7,198+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft2,110DeedBook 6606, Page 1900Recorded10/29/2025

Property Built

Built

Year Built: 1960