Skip to content

44 Lanning St

Trenton, NJ 08618

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$326,000
Last Sale Date
Dec 1, 2025

Property Information

Block241
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,222
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,100
26%
Improvement Value:$132,500
74%
Total Assessment$179,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,064+6.4%
2024$6,640+5.4%
2023$6,302+30.7%
2022$4,822+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$326,000
Sq Ft1,222DeedBook 6612, Page 534Recorded12/9/2025

Property Built

Built

Year Built: 1960