Skip to content

12 Lanning St

Trenton, NJ 08618

Built 1960

Last Sale Price
$44,000
Last Sale Date
Sep 11, 1984

Property Information

Block243
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,292
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,200
28%
Improvement Value:$125,200
72%
Total Assessment$174,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$6,859+49.4%
2018$4,591+1.4%
2017$4,527+0.3%
2016$4,514+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960