Skip to content

64 Shelburne DrTrenton, NJ 08638

Built 1956

Last Sale Price
$43,000
Last Sale Date
Nov 7, 2023

Property Information

Block105.02
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,322
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,200
35%
Improvement Value:$107,300
65%
Total Assessment$165,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,509+6.4%
2024$6,119+5.4%
2023$5,807+1.4%
2022$5,725+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 6541, Page 256

Property Sale

Sale
$73,331
DeedBook 6353, Page 553

Property Sale

Sale
$156,900

From:

To:

Sq Ft1,118DeedBook 6242, Page 1587Recorded3/1/2016

Property Built

Built

Year Built: 1956