Skip to content

60 Theresa St

Trenton, NJ 08618

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 4, 1992

Property Information

Block247
Lot48
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,972
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,200
28%
Improvement Value:$142,000
72%
Total Assessment$197,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,756+6.4%
2024$7,290+5.4%
2023$6,920+2.0%
2022$6,783+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954