Skip to content

15 Steinway Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1949

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 29, 2016

Property Information

Block260
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description2FD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,985
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,500
26%
Improvement Value:$170,700
74%
Total Assessment$230,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,054+6.4%
2024$8,510+5.4%
2023$8,078+1.4%
2022$7,963+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,985DeedBook 6272, Page 638

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 2606, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1949