Skip to content

24 Crestmont Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1940

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jul 7, 2004

Property Information

Block260
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,304
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,600
23%
Improvement Value:$209,500
77%
Total Assessment$272,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,702+6.4%
2024$10,060+5.4%
2023$9,548+1.4%
2022$9,412+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 4847, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1940