Skip to content

12 Carolina Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Dec 17, 1993

Property Information

Block261
Lot69
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,260
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
45%
Improvement Value:$100,300
55%
Total Assessment$182,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,158+6.4%
2024$6,729+5.4%
2023$6,386+1.4%
2022$6,295+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 2762, Page 230

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1920