Skip to content

45 Rutledge AveTrenton, NJ 08618

Built 1945

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Apr 28, 2010

Property Information

Block266
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,188
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,100
31%
Improvement Value:$109,200
69%
Total Assessment$158,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,226+6.4%
2024$5,852+5.4%
2023$5,555+1.4%
2022$5,476+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 6052, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1945