Skip to content

46 Rutledge Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 9, 2016

Property Information

Block267
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage878
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,700
32%
Improvement Value:$105,700
68%
Total Assessment$155,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,112+6.4%
2024$5,745+5.4%
2023$5,453+1.4%
2022$5,375+2.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$128,500

From:

To:

Sq Ft878DeedBook 6217, Page 743Recorded5/4/2015

Property Sale

Sale
$243,300
DeedBook 5451, Page 80

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 4754, Page 211

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 3088, Page 205

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950