Skip to content

187 Franklyn RdTrenton, NJ 08628

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 29, 2024

Property Information

Block458
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage888
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,700
37%
Improvement Value:$91,500
63%
Total Assessment$144,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,671+6.4%
2024$5,331+5.4%
2023$5,060+1.4%
2022$4,988+2.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6556, Page 407

Property Sale

Sale
$100,177
DeedBook 4295, Page 287

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 3585, Page 177

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 2538, Page 714

Property Sale

Sale
$81,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1955