Skip to content

1685-87 Pennington Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1908
Commercial

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Dec 20, 1996

Property Information

Block268
Lot19.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class10
Description2.5SF 2G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,880
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,200
35%
Improvement Value:$154,800
65%
Total Assessment$238,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,361+6.4%
2024$8,799+5.4%
2023$8,351+1.4%
2022$8,232+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 3147, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1908