Skip to content

125 Western AveTrenton, NJ 08618

Built 1987

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Nov 6, 2008

Property Information

Block269
Lot146
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,333
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,900
21%
Improvement Value:$192,800
79%
Total Assessment$244,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,624+6.4%
2024$9,047+5.4%
2023$8,587+1.4%
2022$8,464+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 5956, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1987