Skip to content

70 Central Ave E

Trenton, NJ 08618

Built 1940

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Nov 22, 2024

Property Information

Block269
Lot66
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage752
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,800
47%
Improvement Value:$55,500
53%
Total Assessment$105,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,141+6.4%
2024$3,893+5.4%
2023$3,695+39.8%
2022$2,643+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
Sq Ft752DeedBook 6576, Page 1742Recorded12/9/2024

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft752DeedBook 6565, Page 1345Recorded8/19/2024

Property Sale

SaleMulti
$47,000
DeedBook 2601, Page 810

Property Built

Built

Year Built: 1940